Svenska Finnjolleförbundet
Svenska Finnjolleförbundet är ett av Internationella Finnjolleförbundets nationella förbund. Vår målsättning är att utveckla Svensk Finnjollesegling - ge bra service till medlemmarna och på olika sätt arbeta för "att öka bredden". Den sociala gemenskapen och bra tävlingar, är viktig för att nå målet att få fler att segla Finnjolle, Olympisk enmansjolle i 62 år, 1952 -2014.
Vårt landslag
Björn Allansson
Hemsida
Max Salminen
Hemsida
Komplett lista

Åberg Jesper
Mårbackagatan 20 Karlstad
0738348539
jesperaberg89@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
www.jolleseglarnakarlstad.se
Personligt segelnr: 29 (betalt 2010)
Seglar en renoverad New Port från 1967
Click to enlarge

Åberg Erik
Lambergstagan 19 65221 Karlstad
073-0524442
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Åberg Gunnar
Varvsgatan 4 652 26 Karlstad
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Åderman Kristian
Danske Stens Gränd 4 0 Marstrand
0303-61281, 0709-740 214
aderman@zeta.telenordia.se
GKSS
Personligt segelnr: 17 (betalt 2011)

Allansson Björn
Frälsegårdsgatan 5C, 431 42 MÖLNDAL
073-5353641
bjorn@sailbjorn.se
GKSS
http://www.sailbjorn.se
Personligt segelnr: 6 (betalt 2014)
Resultat: 2006: 2:a NM, 2:a SM , 2:a Warneünde Woche 2007: 3:a SM, 4 JEM 2008: 1:a SM, 1:a Danska, 1:a Sverigecupen, 6:a Worldcup Weymouth, 11:a Worldcup Kiel 2009: 3:a Europacupen Cannes, 14e EM 2010: 1:a SM, 7:a Worldcup Kiel, 14 EM 2011: 7:a Worldcup Kiel, 11:a Worldcup Miami 2012: 2:a Worldcup Medemblik, 2:a Europacupen Cannes, 4:a Worldcup Kiel 2013: 1:a Worldcup Melbourne, 5:a Eurocup Cannes 2014: 8: Worldcup Miami
Click to enlarge

Andersson Jonas
Trillinsbergsv. 59 611 61 Nyköping
0155-288179
joppe.a@swipnet.se
NySS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Åqvist Johan
Grågåsvägen 2 75651 Uppsala
UKF - Uppsala Kanotförening
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Axelsson Andreas
Urbergsvägen 3 Mölnlycke
46707234930
andreas@axelssonsailing.com
GKSS
www.axelssonsailing.com
Personligt segelnr: 89 (betalt 0)
Click to enlarge

Axling Henrik
Metallvägen 18A 70233 Örebro
0196111808
henrik.axling@hertz.se
ÖKF
Personligt segelnr: 4 (betalt 2011)

Bengtsson Bengt
Flaggbergsvägen6 Ljungskile
0522 20951
bengtsson.lje@gmail.com
LJSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Berg David
de Geersgatan 12 115 29 Stockholm
0736-562471
deffa_35@hotmail.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Click to enlarge

Berglund Lennart
Björnidegränd 235 Vällingby
070 5429602
lennart.berglund@bredband.net
Kvarnvikens Båtsällskap
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Bernstein Peter
Boklundsvägen 10 A 439 35 Onsala
0739 67 85 13
bernsteinpeter@hotmail.com
SS Kaparen
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

bernstein peter
minkeberg 23 475 40 hönö
0739 67 85 13
bernsteinpeter@hotmail.com
xss
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Birgmark Daniel
Föreningsgatan 16E Göteborg
0707702510
birgmark@hotmail.com
GKSS
Personligt segelnr: 11 (betalt 2012)

Björkdal Peter
Mirabellbacken 16 16561 Hässelby
0709-181476
varvet@ssk-sthlm.nu
Stockholms Segelklubb
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Björnberg Jan
Igeldammsgatan 32, 112 49 Stockholm
08 590 824 60
info@nextsails.com
Vikingarnas SS
www.nextsails.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Bjureus Ulf
Forsnäsgatan 1 KARLSTAD
070-654 44 13
ulf.bjureus@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 66 (betalt 2014)
Personligt segelnr: SWE 66
Click to enlarge

Brandt Mikael
Flogstavägen 158, 752 72 Uppsala
018 462991
mikaelbrandt721@hotmail.com
Uppsala Kanotförening
http://www.ukf.nu
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Camp Calle
Ellösgatan 17 Göteborg
031-210007
calle.camp@oranda.se
Gess
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Carlsson Carl Peter
Eklandagatan 52 e 412 66 Göteborg
031 18 98 48, 0705 88 50 27
carl.peter.carlsson@capgemini.se
GKSS, Maxi Racer West
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Carlsson Jan
Lyckans Väg 4 Mariestad
0501-19725 , 073-1803587
pommac_2@hotmail.com
Mariestads segelklubb
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Collvin Svante
Genvägen 13 654 61 Karlstad
054-183908 0708-325681
collvin@telia.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 2 (betalt 2014)

Dansk Thomas
Arrendevägen 15 187 30 Täby
0732 300 225
Thomas_dansk@hotmail.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

de Vries Stefan
Meerweg 56 NL 9606PP Kropswolde
+31625005397
devriesstefan@hotmail.com
ZV Zuidlaardermeer
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

D`Agostino Antonio
Hällgårdsvägen2 Sågmyra
070-6188208
gryaoao@gmail.com
RuSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Båten jag har är SWE759 VGN02687M79D MVH/Antonio

Edenholm Rustan
Sjöstjärnevägen 18 439 33 Onsala
0300 29144
rustan.edenholm@telia.com
SS Kaparen
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Edwall Lars
Solbergsvägen 13 434 93 ValldaSweden
+47.95828338
Edwall2010@gmail.com
Kullavik KKK
Personligt segelnr: 59 (betalt 2013)

Elwinger Fredrik
Geijersgatan 48A 752 31 Uppsala
018 50 89 16, 070-63 29 144
Fredrik@Elwinger.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Enblom Mats
Sunnerstav 3 Uppsala
018-321269
matsenblom@gmail.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Eresund Olof
Fagottgatan 52 Karlstad
054937450
olle.eresund@eresund.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Fagerlund Stefan
Pershagsvägen 36 151 39 Södertälje
08-550 674 97, 070-638 95 86
stefan.fagerlund@scania.com
Södertälje Båtklubb
Personligt segelnr: 22 (betalt 2014)
Båtnummer: 817

Finnsgård Christian
429 33 August Kullgrens väg 6 Kullavik
031-7721353
christian.finnsgard@chalmers.se
GKSS
Personligt segelnr: 3 (betalt 2014)
Seglar med SWE-3 och båten Tigern
Click to enlarge

Finnsgård Christofer
Herrgårdsgatan 4B Karlstad
0704-322661
toffe_finnsgard@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 8 (betalt 2013)
Seglar med SWE-8
Click to enlarge

Florén Jan-Erik
Lyse-Berga Spjösvik 374 45392 Lysekil
0736-265890
jan_floren@telia.com
LSSG
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Forsman Johan
Munktellsväg 41 790 20 Grycksbo
072-733 72 10
spipe@telia.com
RSS Falun
Personligt segelnr: 52 (betalt 2014)
SWE 807

Friberg Pär
Rygatan 2 654 63 Karlstad
730770042
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 91 (betalt 2014)

Fritjofsson Per Arne
Alvägen 19A Uppsala
+46708522900/018-291999
UKF-Uppsala Kanotförening
Personligt segelnr: 77 (betalt 2014)

Fritjofsson Per-Arne
Alvägen 19 A Uppsala
0708-522900
formsegel@hotmail.com
UKF
Personligt segelnr:

Gille Hans
Brassegatan 39 441 65 Alingsås
0322-55178; 070-633 81 87
hans.gille.af@swipnet.se
Klubb ej angiven
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Gustavsson Hans
Sigillgatan 55 70378 Örebro
hans.gustavsson@se.atlascopco.com
SSH - Segelsällskapet Hjälmaren
Personligt segelnr: 88 (betalt 2014)

Hansen Lars Maersk
Valhallagatan 29 753 34 Uppsala
018 24 65 69, 018 65 16 23
lars_maersk@bredband.net
UKF
lars_maersk@bredband.net
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Click to enlarge

Härd Sverker
Luthagsesplanaden 11 752 25 Uppsala
018-12 73 78, 070-399 23 48
sverker.hard@finance.ministry.se
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Hartman Petter
Lilla gatan 4A solna
petter.hartman@gmail.com
KSSS
Personligt segelnr: 100 (betalt 2014)
Click to enlarge

Heinonen Eki
+358 44 2583437, +358 299 342303
ekiheinonen@luukku.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Hellström Daniel
hellstrom.daniel@gmail.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Höglund Kenneth
Bergklintvägen 20 194 68 Upplands Väsby
0707-189 842
kenneth.hoeglund@gmail.com
Uppsala Kanotförening, UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Seglar SWE747 sedan 2010.
Click to enlarge

Högström Martin
Kroppkärrsvägen 86 654 61 KARLSTAD
070-337 27 41 /054 - 83 93 90
martin@hfeservice.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Click to enlarge

Ivarsson Petter
Gultbrunnsvägen 12, 633 47 Eskilstuna
016 142075, 070 788 20 75
petter.ivarsson@gmail.com
Uppsala Kanotförening
webmaster
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Aktiv som seglare mellan 1990-1998 Aktiv inom styrelsen med information mellan 1992-1997 Ansvarig för hemsidan sedan 1997
Click to enlarge

Jakobsson Christer
Box 78 47521 Kalvsund
031-968127 alt 0704-169018
chrisjak@msn.com
Hjuviks Båtklubb
Personligt segelnr: 35 (betalt 2013)
Personligt segelnr 35 och 262

Jarnstam Torsten
Tolvmansgatan 9 654 60 KARLSTAD
054 - 57 18 33, 070 - 371 16 12
torstenjarnstam@yahoo.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 111 (betalt 2014)
Click to enlarge

Jarnstam Patrik
Ringgatan 55 B 653 49 KARLSTAD
070 - 340 99 49
patrikjarnstam@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 10 (betalt 2014)

Jemt Jonas
Holger Danskes gata 8 252 32 Helsingborg
042-12 30 88 / 070-330 44 33
jonas.jemt@minpost.nu
Råå Jolleklubb
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Jutmar Veine
Vasagatan 36, 40010 Göteborg
einaptit@hotmail.com
Personligt segelnr: 9 (betalt 2012)

Kadak Kalev
kalev@vetmar.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Karlsson Mats R
Skandiavagen 12 182 63 Djursholm
070-6273630
beovulf@msn.com
KKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Larsson Lasse
Norrstigen 3 Västerås
0707 405508
rafs@rixmail.se
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Larsson Roger
Drottninggatan 4a 434 33 Kungsbacka
rivelarsson@hotmail.com
Personligt segelnr: 20 (betalt 2014)

Larsvall Staffan
Seglarvägen 19 133 33 Saltsjöbaden
staffan@inntech.se
Personligt segelnr: ? (betalt 2014)
Ett bakat skrov från Tyskland som Sune däckade och färdigställde. Köptes av Lindingö SS för att användas av medlemmarna som lånebåt i juniorsektionen på den tiden. 281 gjordes samtidigt för samma ändamål.

Lennhamn Tommy
tolex3@gmail.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

LIndh Michael
info@dataekonomi.se
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Lundqvist Olof
Norra Sparvstyckevägen 13a Skanör
olof.lundqvist@hotmail.com
Skanörs Båtklubb
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Lungström Charlie
geijersgatan 13 Karlstad
0730985859
carolus87@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Magnusson Kenneth
Göevägen 69 663 40 Hammarö
054-524292
kenneth-magnusson@spray.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Click to enlarge

Miles Daniel
Missionshuset 210 Järlåsa
018-391242, 018-65 12 17, 070-456 48 70
daniel.miles@bjerking.se
Uppsala Kanotförening
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Mörnberg Kjell & Henrik
Stäksundvägen 9 760 10 Bergshamra
mornberg@telia.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Niklasson Maria
Bölse Frygmans 205, 311 98 GLOMMEN
0346-97270
maria@systemskylt.se
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Nilson Per
Fänkålsgatan 24 nb, 754 47 Uppsala
018 250174
per.nilson@comhem.se
Uppsala Kanotförening
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Nilsson Anders
Bölse Frygmans 205, 311 98 GLOMMEN
0346-97270
nilz@yahoo.com
GKSS
http://www.finn-france.com/
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Nordin Anders
Ch de Precossy 7 1260 Nyon - Schwiez
anders.nordin@bluemail.ch
HHS - HärnösandsSegelSällskap
Personligt segelnr: 65 (betalt 2010)

Nordström Stefan
Bryggerivägen 1 68150 Kristinehamn
070-5483060
stefan@sikab.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 14 (betalt 2014)
Seglar med personligtnr. SWE-14 och båten "Cool runnings..." Fd. GBR-5 Främsta meriter. 1991 5.a VM i Soling Rochester, USA 1992 1.a EM i Soling Garda, Italien 1992 OS i Barcelona segling, reserv och sparring för M.Holmberg och H.Wallén 1993 3.a EM i Soling Holland 1994 2.a För-OS Savannah, USA 1994 1.a VM i Soling och Match-Race i Damnark 1.a Wold Rank Soling mm.
Click to enlarge

Olsson Björn
Vattugatan 10 216 17 Limhamn
040-157994, 0701-46 70 95
bjorn.olsson@glocalnet.net
Limhamns Segelsällskap
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
SWE 704 "Gym1"

Olsson Håkan
Västervägen 20, 444 60 Stora Höga
0303 77 76 73, 0733 373166
hakan.olsson@sverige.nu
Stenungsunds SS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Olsson Johan
Myggvägen 17 Örebro
0709-254755
johan.olsson@episerver.com
SSH
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Örtqvist Håkan
Bondegatan 9 654 65 Karlstad
0706-182917
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Pal Gaszton
finn.hun6@gmail.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Palmås Bosse
Vågnedalsvägen 15 Billdal
0708525101
bosse@nordicform.com
GYC
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Palmqvist Marcus
Nåntuna 124 Uppsala
070-786 5608
marcuspalmqvist@live.se
UKF-Uppsala Kanotförening
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Pluto Gert
Älvkullegatan 2 Karlstad
054 216353, 0709 998143
gert.pluto@wtcteknik.se
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Click to enlarge

Pluto Adam
Älvkullegatan 2 Karlstad
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Pluto Martin
Ulvsbygatan 5B 654 64 Karlstad
+46703661296
martinpluto@hotmail.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 60 (betalt 2014)

Ridderheim Christer
Skepparvägen 8 432 75 Träslövsläge
031 16 50 71, 0703 47 30 90
christer.ridderheim@ridderheims.se
Träslövsläge Båtklubb
Personligt segelnr: 96 (betalt 2013)

Rydell Henrik
Kronparksvägen 9 75752 Uppsala
0725773248
HRydell@gmail.com
UKF
Personligt segelnr: 16 (betalt 2014)
SWE816

Saljic Zelimir
zelimir.saljic@gmail.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Salminen Max
Giggvägen 14 Barsebäck
0733-628472
ssp-88@hotmail.com
KSSS
www.teamksss.se
Personligt segelnr: 33 (betalt 2014)

Schömer Ervin
Källängsvägen 11 18143 Lidingö
08-7650034
schomerervin@yahoo.com
UKF/LSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Sjöberg Tomas
Mirabellbacken 9, 4tr 165 61 Hässelby
08 381683, 08 6875354
Strandlidens bk
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Sjöberg Mats
Skolgatan 6 477 32 Skärhamn
0730 502305
mats@livsnjutaren.org
TJSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Stööd Håkan
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Strömberg Bengt
Klevabergsvägen 10 47170 Höviksnäs
0304-665464 0732-304904
bengt.stromberg@stenungsund.se
Stenungsunds segelsällskap
Personligt segelnr: 44 (betalt 2014)
Finnjolle nr 744

Swärd Adam
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Tallberg Mathias
Råvägen 31 02510 Finland
+3585459973
mtallberg@saunalahti.fi
NJK
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Teglers Bo
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Tegnhed Fredrik
Sjöängsgatan 56 65461 Karlstad
0702995688
fredrik.tegnhed@telia.com
Karlstads Kappseglingsförening (KKF)
Personligt segelnr: 5 (betalt 2013)

Thunell Staffan
Björkuddevägen, Skarpö 18591 Vaxholm
+46708769090
staffan.thunell@sofus.se
KSSS
Personligt segelnr: 83 (betalt 0)
Hej, Önskar personligt segelnummer 83.

Tienpont Simeon
stienpont@me.com
Personligt segelnr:

Tillander Johan
N. Särlagatan 1 724 60 Västerås
0709 13 46 57
johantillander@hotmail.com
JKV
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Tykkä Petri
petri.tykka@redsky.fi
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Viberg Anders
Tarantellastigen 35 Kungsängen
076-1354073
viberganders@gmail.com
UKF
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Waldö Sten
Burgstrasse 11 D-82211 Herrsching
+49 8152 2605
stenwaldo@scantec.de
HSC (Herrschinger Segelclub)
www.waldo.se
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)
Bor vid Ammersee 4 mil väster om München. Just i närheten av Kloster Andechs där världens finaste öl bryggs och även serveras. Kolla www.andechs.de En verklig attraktion med fin utsikt mot Alperna. Väl värt en omväg om du kör förbi München. Hej, Sten SWE 711 nalle +49 176 100 32705

Waller Erik
Frigångsgatan 6 413 01 Göteborg
031-132223
e.waller@beta.telenordia.se
GKSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Wallheden Gustav
gustav.wallheden@hotmail.com
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Wastesson Lasse Göran
Pettersbergsvägen 47 129 40 Hägersten
08-884570
MKS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Wernersson Bengt
Slätvarsgatan 41 426 79 Västra Frölunda
0706-833331
bengt.wernersson@rutgerson.se
GKSS
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Whitmore Thomas
Matrosvägen 2B 133 33 Saltsjöbaden
735398333
Personligt segelnr: 0 (betalt 0)

Wiberg Hans
Vågskrivaregatan 1B 803 20 Gävle
SASS - Sandvikens Segelsällskap
Personligt segelnr: 7 (betalt 2014)

Wijk Johan
Hantverkarbacken 25 SANDVIKEN
070-3002100
johan_wijk@yahoo.com
Sandvikens SS
Personligt segelnr: 75 (betalt 2014)
Click to enlarge
Svenska Sjö - båtförsäkring för båtfolk av båtfolk,
nu i samarbete med Svenska Finnjolleförbundet
Logga för Svenska Sjö